Szén, fabrikett, pellett tűzifa, faapríték, tüzelhető biomassza…
-SZÉN: foszilis fűtőanyag, a legtöményebb energiadús szilárd fűtőanyag. Bio anyagokkal keverhető, ekkor használata ökológiailag sokkal kedvezőbb.-lignit, barnaszén, feketeszén, brikett…
-PELLET: pelletnek nevezzük a körcellás, görgős préseken készített 3-25 mm-es tömörítvényt. A tüzelésre szánt nagyobb tömörségű 10-25 mm pellet a tüzipellet elnevezést kapta. A biopellet vagy tüzipellet legfőbb jellemzője a nagy sűrűség. A melléktermékekből a biopelletet rendszerint kötőanyag nélkül készítik. A fűrészpornak, fenyőfakéregnek, viasznak adalékanyagként való hozzá adása a szalmához, javítja a szilárdságot. A tömörségen kívül az alacsony nedvesség tartalom az, mely igazán kedvező tüzeléstechnikai tulajdonságokat ad a brikettált-pelletált készítményeknek.A pellet megújuló bio fűtőanyag, melynek két fő fajtája van: fapellet és az agripellet
fapellet: alapanyaga a fa belső, tiszta részéből kikerülő fűrészpor, forgács
agripellet: lágyszárú növényekből készül ( szalma kukorica)
A két pelletfajtát első sorban hamutartalmuk különbözteti meg egymástól. Fapellet-1% míg az agripellet-3-10%.
-TŰZIFA: megújuló bio fűtőanyag. Száraz helyen kell tárolni, minél szárazabb, annál jobb a fűtőértéke. A frissen vágott fa nedvesség tartalma kb. 50%. A legalább egy évig száraz szellős helyen tárolt fa 15-20% vizet tartalmaz, ezt légszáraznak nevezzük. A legalább két éve száradó fa az igazán megfelelő, nedvesség tartalma 20% alatt van. A fa vásárlásakor mindenféleképpen fontos a fajta, nedvességtartalom, feldolgozottság összevetése. Fűtésre alkalmas fafajták: keményfák (akác, bükk, kőris, gyertyán). Nem megfelelő fa: puhafák ( fenyőfélék, hárs, nyárfa); ill. bútorhulladék, raklap, kartonpapír, háztartási hulladék, dióhéj stb…
A fa fűtőértéke függ a nedvességtartalmától. Minél nedvesebb a fa, annál kisebb a fűtőértéke. A fában található nedvességnek az elégés során el kell párolognia. Mivel a víz elpárologtatásához energia szükséges, ezért minél nagyobb a fa víztartalma, annál több energia vész kárba a fűtés folyamán. A nedves fa 50 %-os víztartalommal csak fele annyi fűtőértékkel rendelkezik, mint egy jól kiszárított 10 %-os fa. A nagy nedvesség tartalom miatt az égési hőmérséklet kisebb, növekszik a korom és káros anyag kibocsájtás, s ilyenkor jelentkezik a kátrányosodás.
A fatüzelés hamuja lúgos, kertbe, földre szórható ill. a tüzelőajtóról az esetleges szennyeződéseket le lehet takarítani vele. Ne tüzeljünk vegyszerekkel kezelt fát, mert a füstgázokkal mérgező rákkeltő anyagok jutnak a levegőbe! A fát jól szellőző fedett helyen tároljuk.
-FAAPRÍTÉK: a kivágott fatörzseket ágakat darabokra aprítják. Ennek minősége nedvesség -tartalomtól, az aprított anyagtól és az aprítás minőségétől, illetve attól függ, hogy mennyi kéreg, levél, föld keveredik. Ezek csökkentik az apríték fűtőértékét.
-TÜZELHETŐ BIOMASSZA: jellemzi az alacsony nedvességtartalom s magas fűtőérték. A faapríték és a pelletek képezik az alapot, amihez gyengébb minőségű anyagokat kevernek.